Модната вселена е в непрекъснато движение, с нови тенденции, които се появяват всеки сезон, но все още има такива, които се считат за универсални тенденции. Въпреки тяхната модификация, те продължават да вдъхновяват с нови колекции по всяко време.
Факт е, че неутралните цветове се свързват със студените сезони, докато ярките цветове се свързват с горещите сезони.
Какво е влиянието на цветовете в модата?
Цветовете са източник на вдъхновение и влияние върху начина, по който разбираме и възприемаме средата, пространствата и природата на облеклата, независимо дали говорим за мъжки или дамски дрехи.
Сезонните цветове в модата
Всеки цвят действа по отношение на друг и по отношение на кройката, моделът, текстурите, покритията и други основни аспекти, които са от съществено значение за успеха на една дреха.
Модната индустрия разделя годината на два сезона, според климатичните сезони, пролет/лято и есен/зима.
Есен/зима
Най-студените сезони на годината, есента или зимата, се свързват със спокойствие и неутрални тонове, което позволява акцентът да падне върху конструкцията на изделието, неговата кройка, текстура и моделиране.
класически цветове есен/зима
Кафяво, зелено, портокал, син, сив, черен, бял
Тези цветове служат като основа за други смеси и нюанси, образувайки полутонове и разширявайки класическата палитра. Въпреки факта, че универсалните тенденции сочат към тези цветове, днес вече има колекции, които се опитват да скъсат с този естетически модел, отпечатвайки повече есенно-зимни модни цветове.
Пролет/лято
Модните колекции предназначени за този сезонен период, предпочитат цветове като:
Син, златен,жълто, зелено, червен, люляк.
В момента модните сезони стават все по-объркващи поради преувеличеното потребление и постоянните промени, които бързата мода донесе в индустрията през последните години. Това създава повишен натиск върху дизайнерите да създават нови колекции и тенденции все по-бързо и по-бързо. Сега е по-често да се купува прекомерно, независимо от сезона поради постоянни промоции и супер евтини дрехи, независимо от времето, навикът е да се купува и спестява за по-късно, противно на миналото, когато се купуваше необходимото, когато възникне нужда .
Източник: kapere.com